Kam na výlet - Rožnov pod Radhoštěm a okolí

Rožnov pod Radhoštěm se jako jediné město v České republice může pochlubit živým muzeem v přírodě, které se skládá ze tří areálů. Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Čtvrtá expozice se nachází na nedalekých Pustevnách.

Rožnov pod Radhoštěm, zvaný také perla Valašska nebo srdce Beskyd, leží na úpatí Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 378 metrů. První zmínka o osadě, která později na město byla povýšena, pochází z roku 1267. Zakladatelem dřevěného městečka byl olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku.

Z původně gotického hradu Hradisko, který byl postaven v roce 1310 na stejnojmenném kopci a jenž stál nad Rožnovem, se zachovaly pouze brána, zbytky zdí a val s příkopem. Ve své době Hradisko společně s hrady Hukvaldy a Helfštýnem zajišťovaly ochranu před uherskými nájezdníky.

Původní obyvatelé Rožnova se živili zemědělstvím a především pastevectvím. K rozkvětu hospodářství a řemesel došlo za vlády Žerotínů, kteří si panství udrželi až do 19. století. V současné době je Rožnov pod Radhoštěm významným kulturním a obzvláště turistickým centrem. V jeho okolí se nacházejí značené turistické stezky a cyklistické trasy, samotné město je vybaveno spoustou sportovišť, jak pro letní, tak i pro zimní sporty.

Rožnov je však především znám a hojně navštěvován pro Valašské muzeum v přírodě, které bylo vyhlášeno národní kulturní památkou.

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě, lidově zvané skanzen, založili v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1925 bratři Jaroňkovi. Je to největší a nejznámější živé muzeum v přírodě nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. V současné době, pokud nepočítáme areál na Pustevnách, který rovněž patří pod správu Valašského muzea v přírodě, je toto přírodní muzeum tvořeno ze tří částí.

Nejstarší z nich je Dřevěné městečko, jež v šedesátých letech doplnil nejrozsáhlejší areál zvaný Valašská dědina. Nejmladší část Mlýnská dolina byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1982.

Přerod dřevěného městečka v lázně

V 19. století se začal měnit ráz starobylého dřevěného městečka.** Rožnov** se díky výtečným klimatickým podmínkám změnil v lázeňské centrum. Sjížděli se sem lidé z celého tehdejšího** Rakouska** -Uherska a Polska. V této době se měšťanům znelíbily dřevěné patrové domy a začali je nahrazovat domy zděnými. Avšak našli se takoví, kterým osud starobylého rožnovského náměstí nebyl lhostejný.** Bohumír a Alois Jaroňkovi** začali usilovat o zachování těchto měšťanských domů. Z jejich popudu vznikl areál, který až po dokončení výstavby dostal název Dřevěné městečko. Zde byly postupně přemísťovány měšťanské domy, budovy a drobné stavby.

Dřevěné městečko

Jako první stála v lázeňském parku budova rožnovské radnice a měšťanský dům. V roce 1928 je doplnila Vaškova hospoda a o pět let později, v roce 1933, byla postavena kopie dodnes stojícího fojtství z Velkých Karlovic. Ráz starobylých budov dotváří dřevěný kostel, který byl vystavěn v období druhé světové války. Předlohou mu byla dokumentace vyhořelého kostela z Větřkovic u Příboru. Obytné stavby doplňují hospodářská stavení, zvonice, studny, úly a přírodní amfiteátr. V současné době se právě v přírodním amfiteátru konají různé folkloristické festivaly, z nichž nejznámější jsou Rožnovské slavnosti, které se konají co dva roky.

V areálu Dřevěného městečka v sezóně o víkendech probíhají ukázky řemeslných prací. Můžete zde obdivovat práci mistra kovářského anebo další ukázky tradičních lidových řemesel jako například drátenictví, košíkářství, řezbářství, paličkování a další.

Valašská dědina

Na pasece nazvané Stráň se rozkládá rozlohou největší část Valašského muzea v přírodě - Valašská dědina. Nacházejí se zde věrně napodobené chalupy a usedlosti, hospoda, kovárna, zvonice, větrný mlýn, škola, kostel a fojtství. Kolem stavení jsou zahrádky, políčka a na zdejších pastvinách se setkáte i se stádem ovcí. Prohlídka s průvodcem, ale i bez, Vám zabere zhruba dvě hodiny.

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je nejmladším areálem, ale rozhodně stojí za prohlídku. Právě zde můžete spatřit řadu funkčních staveb na vodní pohon. Pilu, mlýn a valchu, výjimkou je lisovna oleje, která pochází ze 17. století. Mimo tyto vymoženosti minulých století si prohlídnete i obytný dům, pocházející z nedalekých Trojanovic, kovárnu původem z Horní Lidče či stodolu z Velkých Karlovic. Tyto objekty rozšířily Mlýnskou dolinu v letech 2008-2009.

Pustevny - horské středisko

Atraktivní** horské středisko Pustevny** se rozkládá mezi vrcholy Radhoště a Tanečnice, v nadmořské  výšce 1018 m. Své jméno dostaly podle poustevníků, kteří zde odpočívali. Dominantou dřevěných staveb na Pustevnách je stará valašská zvonička s barevnými ornamenty. Velkou zásluhu na projektování dřevěných staveb na Pustevnách má slovenský architekt Dušan Jurkovič. Tento architekt projektoval na konci 19. století útulny Libušín a Maměnku, které od roku 1995 patří pod správu Valašského muzea v přírodě.

Pustevny jsou vyhledávaným střediskem především v zimních měsících, protože nabízí výborné podmínky jak pro sjezdové lyžování, tak pro zhruba 50 kilometrů upravovaných běžeckých tras. Na Pustevny se dostanete pohodlně autem nebo autobusem po silnici z Prostřední Bečvy, na jejímž katastrálním území se nacházejí. Na vrchol Pusteven se však můžete dopravit sedačkovou lanovkou, jejíž nástupní zastávka je u hotelu Roztoka v Trojanovicích, poblíž Frenštátu pod Radhoštěm.

Ze samotného vrcholu mohou pěší turisté využít hned několik turistických tras. Východním směrem se po značených trasách dostanete ke skokanskému můstku na Čertově mlýně nebo opačným směrem Vás trasa zavede na vrchol Radhoště.

Radhošť

Horský masiv Radhošť leží ve výšce 1129 metrů nad mořem. Z vrcholu Radhoště se Vám vyskytne překrásný pohled na Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Navíc při jasném počasí se můžete pokochat výhledem na Malou Fatru a Roháče na Slovensku. Tato hora je opředena spoustou pověstí. Například O opuštěném sirotkovi či o působení věrozvěstů Cyrilovi a Metodějovi.

Radhošť byl zasvěcen pohanskému bohu pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegastovi s býčí hlavou, rohem hojnosti, sekerou a valašskými krpci. Sochu boha Radegasta vytvořil v roce 1930 rodák z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm Albín Polášek.

Turistické trasy vedou na Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, z Frenštátu pod Radhoštěm, z Kunčic pod Ondřejníkem, z Dolní Bečvy, z Trojanovic či z Pusteven. Ač delší nebo kratší všechny vedou překrásnou valašskou krajinou. Na Radhošť se mohou vydat i cyklisté po asfaltové cestě z Trojanovic na Pustevny a odsud se budou držet modré turistické značky. Na jižním svahu byl vybudován horský Hotel Radegast, kde je možnost občerstvení nebo případného ubytování.

Při návštěvě Rožnova pod Radhoštěm neopomeňte navštívit i další místa tohoto překrásného valašského kraje. Třeba obec Horní Bečvu s kulturními i přírodními památkami a se spoustou rekreačních objektů nebo Prostřední Bečvu – Kněhyni, odkud můžete pěšky nebo na kole podnikat výlety do blízkého okolí. Traduje se, že na Valašsku žije lid dobrý a pohostinný. Po návštěvě tohoto malebného kraje se sem budete často a rádi vracet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20558 (skvela-zabava.cz#10084)


Přidat komentář