Dovolená v Chorvatsku

Chorvatsko je Čechy hojně navštěvovaná země. Turistika do této oblasti Jadranu má kořeny hluboko v minulosti. Už v předválečném období byla Dalmácie častým cílem českých občanů. Toto zůstalo až do současnosti.

Chorvatsko je hlavní destinací českých turistů. Už v časech socialistického Československa, kdy byly možnosti cestování omezené, byla tehdejší Jugoslávie oblíbeným místem dovolených.  A právě Chorvatsko získalo po jejím rozpadu největší část turisty tolik vyhledávaného pobřeží.

Základní informace o Chorvatsku

Chorvatská republika se rozkládá v jihovýchodní Evropě v západní části Balkánského poloostrova. Je druhým největším státním útvarem vzniklým na teritoriu bývalé Jugoslávie. Jeho území má rozlohu 56 500 km². Na severu Chorvatsko hraničí se Slovinskem a Maďarskem. Na jihu a východě jsou jeho sousedy Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora. Západ chorvatského území pak omývají vlny Jaderského moře. K území Chorvatska rovněž patří velký počet ostrovů. Zemi obývá 4,3 miliónů lidí. Z toho je takřka 90 % Chorvatů. Z menšin jsou významné skupiny Srbů, Bosňáků a Italů. V Chorvatsku také žije česká komunita. Jejím centrem je město Daruvar. Úředním jazykem je chorvatština. Jedná se o slovanský jazyk srozumitelný Čechům.

Vstup do země - Chorvatsko

I přesto, že Chorvatsko zatím není členem Evropské Unie, českým občanům k jeho návštěvě postačí občanský průkaz. Země má množství hraničních přechodů se všemi svými sousedy. Pokud se do Chorvatské republiky vydáte automobilem, můžete využít poměrně kvalitní dálniční síť. Ta se na rozdíl od české platí podle skutečně ujetých kilometrů u mýtných bran. Mezinárodním letům slouží letiště v Záhřebu, Splitu a Dubrovníku. Chorvatsko má i dobré železniční spojení se všemi svými sousedy s výjimkou Černé Hory. Trajektová doprava zemi spojuje s Itálií.

Praktické informace

Chorvatským platidlem je kuna, která se dělí na 100 lip. Její kurz je cca 7,5 za euro, což vychází, že chorvatská měna je rovna zhruba 3,40 Kč. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2 a 5 kun. Chorvatské bankovky pak mají nominály 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kun. Cenové relace jsou u většiny zboží vyšší než v České republice. V Chorvatsku jsou přijímány všechny běžné druhy platebních karet.

Záhřeb - hl. město Chorvatska

Hlavním městem Chorvatska je** Záhřeb** (Zagreb). Toto sídlo s 800 000 obyvateli leží v severní části země na řece Sávě. Jeho dominantou je vrh Medvednica. Městské centrum je tvořeno Horním a Dolním městem (Gornji i Donji Grad). Na konci Radićevy ulice najdeme Staroměstskou bránu. Nyní je to svatyně Panny Marie. Vystoupení pouličních umělců a jiné kulturní akce můžeme spatřit na Štrossmayerově pěší zóně. V hlavním městě Chorvatska najdeme mnoho zajímavých expozicí. Historické sbírky můžeme obdivovat v Muzeu Mimara nebo Archeologickém muzeu. Na výtvarné umění narazíme v Moderní galerii nebo Muzeu současného umění. Na území města se nachází dvě jezera – Jarun a Bundek. Hlavně první z nich je oblíbeným místem odpočinku nejen Záhřebanů, ale i návštěvníků města. Za zmínku stojí rovněž blízký vrh Medvednica, kde najdeme pevnost Medvedgrad.

Split

Split je druhým největším chorvatským městem. Má 210 000 obyvatel a nachází se ve střední Dalmácii na břehu Jaderského moře. Nejznámější stavbou je zde Diokleciánův palác. Ten postavil ve 3. století římský císař Dioklecián. Ze stejné doby pochází také katedrála svatého Duje. Historické budovy najdeme v nejstarší části města zvané Varoš. K rekreaci slouží vrch Marjan západně od města. Split má lodní spojení s blízkými ostrovy a s italskými přístavy Anconou a Pescarou.

Rijeka

Rijeka leží v severním Chorvatsku východně od Istrie. Toto přímořské město je oblíbené turistické letovisko. Návštěvníky zde lákají především množství památek. K nejznámějším z nich patří chrám svatého Víta. Úzké uličky najdeme ve středu města. Procházku si můžeme udělat i po výstavném Korze.

Opatija

Západně od Rijeky se rozkládá** Opatija**. Už před první světovou válkou byla oblíbeným letoviskem. Z té doby se tu dochovaly zajímavé budovy hotelů.

Dubrovník

Na samém jihu Chorvatska leží Dubrovník. Podle mnohých je** nejhezčím městem tohoto balkánského státu**. Ne nadarmo se mu přezdívá Perla Jadranu. Město se nachází na úpatí vápencového pohoří. Starý Dubrovník je jedna velká pěší zóna, do které se lze dostat jednou ze tří vstupních bran. K nejzajímavějším stavbám patří Rolandův sloup a Sponzův palác. Za kostelem svatého Blažeje se nachází Rektorský palác. Úzkou uličkou se od něj dostaneme do Gundulićevy Poljany. Zde se každé ráno konají trhy. V pevnosti svatého Jana je umístěno akvárium, které je součástí Mořského muzea. Dřívější židovskou přítomnost připomíná synagoga. Vedle ní najdeme věž s hodinami.  Dubrovník má hezké pláže. Ty najdeme hned za bránou Ploče. Milovníkům koupání lze doporučit výlet na nedaleký ostrov Lokrum. Zde je také nudistická pláž.

Zadar

V severní Dalmácii se nalézá Zadar. Ten se může pochlubit kulatým kostelem svatého Donáta. Tato byzantská budova byla postavena v 9. století. Naproti tohoto kostela je klášter Benediktýnů. V něm nalezneme Muzeum sakrálního umění.

Trogir

Trogir je malebné středověké město nacházející se 20 km západně od Splitu. Městu vévodí katedrála svatého Lovro. V ní najdeme románský portál, který je dílem mistra Radovana, představující Adama a Evu. Při vstupu do kostela uvidíme renesanční kapli svatého Ivana.

Pula

Pula je** největším městem Istrijského poloostrova**. Město se rozprostírá uprostřed lesů na osmi vrcholcích nad krásnou zátokou. Nejzajímavější památkou Puly je římský amfiteátr. Ten je v srpnu místem festivalů chorvatských a italských filmů. Místní archeologické muzeum seznámí návštěvníka s historií této oblasti. Ve městě najdeme pozůstatky římského městského opevnění.

Rovinj

Dalším zajímavým místem na Istrii je** Rovinj**. Nad městem se vypíná 57 metrů vysoká věž katedrály svaté Eufemie. Tato vůbec největší istrijská barokní stavba pochází z 18. století. V Rovinji stojí za zmínku akvárium ukazující místní vodní faunu a flóru. V regionálním muzeu najdeme zajímavou kolekci obrazů a předměty z doby Etrusků.

Ostrov Krk

Krk je se svou rozlohou 409 km² největším chorvatským ostrovem. S pevninou ho spojuje od roku 1989 betonový most. Na ostrově se nachází Frankopanský hrad a románská katedrála. Z církevních staveb za zmínku ještě stojí bazilika svatého Kvirina a kostel Gospe od Zdravlja. V Bašce najdeme hezkou 2 km dlouhou kamenitou pláž.

Ostrov Rab

Ostrov Rab je považován za vůbec nejhezčí jadranský ostrov. Je jedním z nejslunečnějších míst v Evropě. Severní část ostrova je skalnatá, ale jih je porostlý borovicovými lesy. I zde najdeme zajímavé stavby. Mezi ně patří klášter svatého Antonína a kostel svaté Justýny.

Turistické Chorvatsko

Chorvatsko má turistům určitě co nabídnout. Kromě čistého moře a krásných pláži zde hosté najdou řadu památek. Mnohé z nich jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Také chorvatské vnitrozemí je turisticky atraktivní a nemusí se jednat pouze o hlavní město Záhřeb.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20564 (skvela-zabava.cz#10108)


Přidat komentář