Dovolená na Rhodosu - turistické informace

Slunce svítí nad mnoha jižními ostrovy, ovšem pouze jeden z nich je opravdovým domovem boha slunce Helia – řecký ostrov Rhodos. Alespoň tomu věří staří Řekové. Chystáte se na Rhodos? Pak si přečtěte pár zajímavých informací z tohoto krásného ostrova.

Proč se vydat na Rhodos?

Na popularitě Rhodosu mezi řeckými i zahraničními turisty nemá zásluhu pouze slunce. Ostrov Rhodos nabízí mnohem více. Příroda tento ostrov obdarovala po všech stránkách. Podél pobřeží se táhne dlouhý pás** písečných a oblázkových pláží**. Rozlehlé končiny Rhodosu pokrývá šťavnatá zeleň. Na Rhodosu je hodně lesního porostu, který je tvořen především borovicemi habskými. Celý ostrov je přímo obsypán pomeranči rostoucími na pomeračovnících, ale stejně dobře se tu daří také vinné révě a olivovníkům. Na jaře rozkvétá ostrov Rhodos hustými koberci květů. Botanikové zde objevili dokonce mnoho druhů orchidejí. Celkem 29 ze zdejších druhů rostlin je endemických, což znamená, že se vyskytují pouze na ostrově Rhodos.

Zajímavosti z Rhodosu

K panoramatu Rhodosu patří kromě nádherné bohaté krajiny také sousední ostrovy Karpathos a Tilos, které dokonce můžete spatřit z Rhodosu v dáli na obzoru. Z Rhodosu vyplouvají každý den výletní lodě do přístavu Marmaris, včetně rychlých člunů, které zajišťují dopravu několikrát týdně i do vzdálenějšího letoviska Fethiye, které také stojí za shlédnutí. Jedinečným lákadlem Rhodosu jsou jeho kulturní pamětihodnosti. V historickém centru města Rhodos má člověk pocit, že se ocitl v dávné minulosti. Součástí ostrova jsou antické stavby, památky, které byly vybudované za éry rytířského řádu johanitů i za osmanské nadvlády. Na své si zde tedy přijde každý, kdo má rád historii. Pokud se rozhodnete vyrazit do tichých horských a vnitrozemských vesniček, zamícháte se mezi domorodce, s velkou pravděpodobnosti Vám umožní nahlédnout do jejich venkovského života. Do tajů duše řeckého lidstva budete mít možnost také nahlédnout při četných poutních slavnostech a při návštěvách kostelů. Chrámy jsou zde plné lidí zejména během nedělních bohoslužeb. Ty se konají dopoledne v době mezi sedmou a půl desátou. Všechny krásy ostrova Rhodos jsou snadno přístupné po silnicích. Kolem Faliraki vede i dálnice, a zbývající část vozovky mezi městy Rhodos a Lindos dokonce tak kvalitní povrch, že ji někteří místní lidé zneužívají jako závodní dráhu. Na Rhodosu má sídlo jedna z fakult Egejské univerzity, na které se připravují především vychovatelé a učitelé základních škol. Na Rhodosu se nenacházejí žádné průmyslové podniky, které by znečišťovaly vzduch a vodu. Pouze výjimečně se kouří z komína patřícího elektrárně u Soroi, která spaluje topný olej a leží na západním pobřeží. Na Rhodosu je provozováno několik větších keramických dílen. Za zmínku stojí také kožešnické dílny, které můžete nalézt především v historických čtvrtích města Rhodos.

Zábava na Rhodosu

Rhodos by jistě nebyl natolik vyhledávaným cílem dovolených, kdyby nedal možnost také mladému publiku, kteří touží po nočních zábavách všeho druhu. Na Rhodosu jsou i nové čtvrtě města Rhodos, kde se to zábavou jen hemží. Dále v letoviscích Faliraki a Ixia najdou návštěvníci diskotéky, které přímo pulzují veselým životem.

Rhodos a sport

Téměř na všech plážích je možné pěstovat vodní sporty. Přímo vrcholem popularity je na ostrově jízda na horských kolech. Pokud patříte mezi ty, kteří si potrpí na větší pohodlí, pak si můžete půjčit mimo klasických osobních aut také kabriolety a terénní vozy. Pro příznivce motocyklů jsou na Rhodosu k dispozici i honosné Harleye. Přímo ve městě Rhodos se v nejrůznějších národních restauracích můžete vypravit na kulinářskou cestu kolem světa. Ti, kteří patří ke smělým návštěvníkům, můžou ve Faliraki využít zařízení na bungee jumping.

Město Rhodos

Město Rhodos leží na jeho nejsevernější špičce už od roku 408 př.n.l. Je ze tří stran omýván mořem. Díky tomu, že na ostrově převažuje jasné počasí, se téměř neustále rýsuje v dálce silueta pobřeží Malé Asie. Mořský břeh západně od města je lemován dlouhou oblázkovou pláží, která je velmi často vystavena silnému větru. Písečná pláž, která se nachází na severu, sahá až k centru. Město je dosti zřetelně rozděleno na dvě části. Jádro města tvoří historické centrum, které je obklopeno mohutnými městskými hradbami. Pokud sem zavítáte, budete mít pocit, jako by se zastavil čas. Kolem historického Starého města vznikl ve 20. století nový Rhodos. Ze staveb italského období, stojících mezi přístavem Mandraki a akváriem, čiší dosud zajímavá středomořská atmosféra.

Jak se připravit na cestu

Turistická sezona trvá na Rhodosu od dubna až do listopadu. V ostatní době je většina hotelů zavřená. Nejvyšší denní teploty se v době od května do října pohybují v rozmezí od 25 do 33 stupňů Celsia, v noci pak od 15 do 22 stupňů. Od června do srpna na Rhodosu téměř vůbec neprší, v květnu a v září prší pouze nanejvýš 2-3 dny. K nejchladnějším měsícům v roce patří únor a březen, v těchto měsících se teplota vzduchu pohybuje kolem 16 stupňů. Během turistické sezony Vám plně postačí na den klasické letní oblečení, na večery můžete do zavazadla přibalit i tenký svetřík nebo bundu. Pokud budete v rámci dovolené podnikat delší pěší túry, nezapomínejte na pokrývku hlavy a na pevnou obuv.

Nezapomeňte na pojištění

Mezi Řeckem a Českou republikou platí dohoda, na jejímž základě jsou řecké státní nemocnice povinny zdarma poskytnout občanům České republiky první pomoc v případě úrazu a v náhlých případech, kdy je lékařský zákrok nevyhnutelný. Je však nutné se připravit na platbu v hotovosti, která je u soukromých lékařů vždy vyžadována. Soukromí lékaři na Rhodosu vyžadují úhradu jakéhokoliv zákroku, i když je akutně ohrožen život. Před cestou si vždy sjednejte zdravotní pojištění. Pro Rhodos nejsou předepsána žádná očkování. Základní lékařská péče na Rhodosu je dobrá. Připravte se na to, že pokud onemocníte, zřejmě dostanete antibiotika, která řečtí lékaři předepisují s velkou oblibou.

Cestování po Rhodosu

Cestovat můžete autobusem, taxíkem, autem nebo motocyklem z půjčovny. Levné linkové autobusy spojují hlavní město ostrova se všemi letovisky na pobřeží a mnoha vnitrozemskými vesnicemi. Uvnitř města Rhodos zajišťují dopravu od 6:30 do 21 hodin městské autobusy. Taxíků je na Rhodosu hodně a všechny jsou levné. Jeden kilometr jízdy se pohybuje kolem 0,70 EUR. Připlácí se pouze za noční jízdy v době od půlnoci do 6 hodin ráno, nebo za jízdy k letišti a do přístavu, jakož i za zavazadla o váze nad 15 kg. Ve městě Rhodos a ve všech ostatních letoviscích si můžete půjčit různá vozidla od malých aut až po džípy. Ovšem také mopedy, skútry a terénní motocykly. Tomu, kdo si chce půjčit auto, musí mít minimálně 21 let a minimálně jeden rok musí vlastnit ŘP. Na mopedy dosáhnete, budete-li Vám 16 let.

Ubytování na Rhodosu

Ubytování pro turisty poskytují na Rhodosu všechna letoviska na pobřeží, stejně jako četné vnitrozemské vesnice. Všechna ubytovací zařízení v Řecku musejí mít licenci a stanovenou kategorii. V pokojích pro hosty vždy najdete oficiálně schválené ceny, které nejsou nikdy v žádném případě překročeny. Co Vás může překvapit, je možnost vyjednat slevy, které navíc pro období mimo hlavní letní sezonu mnozí poskytovatelé ubytování zaručují. Hotely jsou řazeny do 6 různých kategorií od A až po E. Apartmány do kategorií A až C. Apartmány a garsonky představují na Rhodosu nejvýhodnější možnost ubytování. Na Rhodosu si můžete také pronajmout celé letní domy. Volné táboření je na Rhodosu přísně zakázáno.

Stravování na Rhodosu

Řecká kuchyně je sice venkovská a rustikální, ale přesto je dostatečně rozmanitá.** Bylinky a koření** se v Řecku používají jen v omezeném množství. S ostře kořeněnými pokrmy se můžete setkat pouze v severním Řecku. Většina Řeků jí nejraději maso a ryby grilované na dřevěném uhlí. Oblíbenou specialitou, kterou stojí za to ochutnat, je kokoretsi, což je směs různých vnitřností naplněná do střeva. Mezi stále velmi populární pokrmy patří grilované ryby. Turisté dávají přednost steakům z tuňáka nebo z mečouna. Řekové rádi servírují ryby s hlavou i ocasem. Ryby a další plody moře většinou servírují pouze v přírodní úpravě. Jedinou přísadou bývá směs olivového oleje a citronu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20570 (skvela-zabava.cz#10136)


Přidat komentář