Budapešť

Budapešť, to je město dobrého jídla, vína a především památek. Nejsou tu jen lázně, ale i mnoho muzeí, památníků, Parlament, Budínský hrad, Státní opera a mnoho dalších, které stojí za zhlédnutí.

Proč jet právě do Budapešti

Těžko to vysvětlit někomu, kdo tam ještě nebyl. Budapešť, hlavní město Maďarska, je občas nazývaná jako rivalka Prahy či „Paříž na Dunaji“. Kromě toho je jedinou lázeňskou metropolí na světě. Je to krásné historické město, ve kterém žije zhruba 2 miliony obyvatel, má fantastickou atmosférou a výborné jídlo. Navíc je doslova městem muzeí, nachází se jich tu více než 30. Další zajímavostí jsou budapešťské ostrovy, kterých je několik. Na** Margitině ostrově** je zábavní park Vidámpark i budapešťská ZOO.

Parlament

Symbol maďarské státnosti a pravděpodobně** nejkrásnější budova v Budapešti**. Na neogotický vzhled parlamentu mohou být Maďaři opravdu pyšní. Postaven byl na přelomu 19. a 20. století a se svými 96 metry je nejvyšší budovou v centru města. Na impozantnosti mu dodává fakt, že jeho půdorys je dlouhý 268 metrů a má celkově 691 místností. Výbornou zprávou pro všechny milovníky památek je, že parlament je za poplatek otevřen návštěvám a k vidění jsou i uherské korunovační klenoty.

Andrássyho třída

Dva a půl kilometrů dlouhá, noblesní, plná kaváren a luxusních podniků. Tak to je Andrássyho třída, hlavní tepna** Budapešti**, lemovaná vzrostlými stromy. Kromě mnoha divadel a restaurací se tu dokonce nachází i Státní opera, která pro Maďary znamená asi tolik, co pro Čechy Národní divadlo.

Náměstí hrdinů

Co by kamenem dohodil od Andrássyho třídy, leží Náměstí hrdinů, připomínající slavnou éru budapešťské historie. Uprostřed náměstí stojí 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela. Ten nese svatoštěpánskou královskou korunu a apoštolský kříž. Kromě toho, že náměstí stráží vstup do městského parku, jej ještě lemuje kolonáda se sochami významných postav maďarské historie.

Bazilika svatého Štěpána

Bazilika svatého Štěpána je největší katedrálou v Budapešti a zároveň nejvyšší budovou, společně s Parlamentem. Je vysoká 96 metrů a dokáže pojmout až 8500 lidí.

Budínský hrad

Vypíná se na pravém břehu Dunaje, ve výšce asi 60 metrů na Hradním kopci. Dominantou Budínského hradu je velké sousoší krále Matyáše Korvína a jeho přátel. V podhradí je malebné středověké městečko a v areálu hradu najdete i hradní divadlo.

Lázně

Královské lázně, vzpomínka na Turky, jsou nejznámějšími lázněmi v Budapešti. Těmi největšími jsou Széchényiho lázně, které jsou zároveň** jedním z největších lázeňských komplexů v celé Evropě**. Protože město je takřka položené na léčivých pramenech (vyvěrá jich tu kolem 120), je zde mnoho dalších lázní, kde se dá nejen odpočinout, ale i vyléčit spousty onemocnění, od dýchacích přes pohybové.

Kromě těchto památek je však v Budapešti ještě spousta dalšího k vidění, jako je například Řetězový most, Rybářská bašta, Národní muzeum, Citadela apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20538 (skvela-zabava.cz#9955)


Přidat komentář