Zazimování růží

Téměř každou rostlinu je potřeba chránit před mrazem a ne jinak je tomu i u růží. Ať už máte na vašem pozemku růže zahradní, popínavé nebo mini-růže, zde si můžete přečíst návod, jak je připravit na zimu, aby vám opět na jaře krásně zdobily zahradu.

Ne nadarmo se růže označuje za královnu květin. Toto označení si vydobyla zejména proto, že je tvořena velkokvětými kultivary, které jsou pěstované k řezu pro její ušlechtilý tvar, naprosto rozmanité barvy, ale i příjemnou vůni květů. K ozdobě záhonů se vedle velkokvětých růží pěstují i růže mnohokvěté, ale také pnoucí, které slouží k popnutí různých konstrukcí ve vaší zahradě, ale také se můžou popínat u domu. Úspěch celkového vzhledu pěstovaných růží, zejména růží záhonových, závisí především na slunném stanovišti charakteristické úrodnou půdou, na správném jarním řezu, na dokonalém ošetřování v době vegetace, ale také na dobrém zazimování.

Zazimování růží

Jak keřové růže, tak i velkokvěté, stromkové ale i mini-růže je potřeba před zazimováním seříznout zhruba na polovinu délky jejích výhonů. Kolem růží se musí odklidit veškeré listí, které opadalo ze stromů a růže se následně zasypu zeminou, do které bude přimíchán kompost. Vrstvu zeminy volte tak, aby byla vysoká cca 15 cm. Tato výška z toho důvodu, aby ochránila spodní délky keřů, které právě bývají vysoké těch 15 cm. Abyste mohli stromkové růže ohýbat pro zazimování zahrnutím korunek, doporučuje se při výsadbě růží sázet je mírně šikmo ke straně, na kterou budete stromky ohýbat. Dále je potřeba korunky přiháčkovat, zahrnout zeminou a zasypat kompostem. Záhonek se doporučuje pro co nejlepší zazimování přikrýt ještě navíc chvojím. Nikdy nepoužívejte žádný neprodyšný materiál, který je naryto nevhodný a růžím pouze škodí, než je chrání. Často se stává, že lidé přikryjí růže igelitovými taškami, což vaše růže zcela jistě nepřivítají.

V půli podzimu již nastal čas na to, začít s tvarovacím řezem botanických druhů růží. Co se týká popínavých druhů růží, u těchto se prořezávají staré odkvetlé větve a nové výhonku se vyvazují. Opět je i u tohoto druhu růží je nutné uklidit veškeré opadané listí. Je to proto, aby opadané listí nebylo infekčním zdrojem houbových chorob v příštím roce. Popínavé růže se obalují přímo na opoře. K obalení se nejčastěji používá hrubá tkanina, len, juta, případně také chvojí. Do tkaniny je možné a také se doporučuje přibalit případně trochu slámy, vyschlého sena, nebo dřevitou vlnu. Tento postup se doporučuje i stromkových růží. Růže se odzimovávají na přelomu měsíce března a dubna tím, že uvedete váš záhonek opět do původního stavu.

Proč je zazimování růží důležité

Důvod, proč je nutné na podzim růže připravit na nastávající mrazivé počasí, je prostý. Keříky růží jsou schopné obstát bez úhony ještě v mrazech do -5 stupňů Celsia. Ovšem horší je to již s teplotami za jasných nocí, kdy klesají i k -20 stupňům Celsia. Za takových vysokých minusových teplot by růže určitě namrzly a v případě, že by mrazem utrpěl i kořenový krček, už by růže nikdy nevykvetly. A to by byla velká škoda. Riziko, že růže namrznou, je o to větší u výhonků mladších a to zejména, když je větší vlhkost.  Jestliže dojde k poranění růže, stává se, že voda v ráně poraněné růže zmrzne a celý výhon potrhá.

Šlechtění růží za posledních sto let opravdu hodně pokročilo, neboť se postupně díky šlechtitelům minimalizovala choulostivost růží, kterou zahradní růže bohužel zdědily po exotických růžích. Růže, které jsou dnes běžně v prodeji, jsou již opravdu vysoce odolné přesto, že na jejích obalech často není uveden údaj o mrazuvzdornosti. Vždy však vybírejte růže podle klima, pro které byla nabízená růže vyšlechtěna.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20526 (skvela-zabava.cz#10049)


Přidat komentář