Zahradní koupací jezírko
Koupací jezírko je snem snad každého majitele zahrady. Jeho realizace však musí odpovídat postupům, které zajistí čistotu vody po dlouhé roky. Případné opravy se dělají jen velmi těžko a někdy chyba již napravit nelze.Koupaní v přírodním jezírku
Přírodní koupací jezírka se prosazují stále více do dnešních větších zahrad. Je to tím, že vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Získáte vodní plochu, která oživí, zvlhčí a přivede život do vaší zahrady a zároveň získáte nechemicky upravenou vodu vhodnou pro plavání i alergiků. Koupání v přírodním jezírku má neopakovatelný půvab. Pro ty, jež milují přírodu, je to nejlepší řešení, jak spojit svá přání s krásným přírodním prvkem.
Co je u koupacího jezírka důležité?
Nejdůležitější je velikost. Pokud uděláte jezírko malé, nikdy vám nebude bez problémů fungovat. Koupací jezírko je vlastně přírodní živý biotop, který potřebuje pro svůj život určitý prostor, který je rozdělený ve správném poměru. Důležitá je i hloubka. Platí tedy základní pravidlo, čím větší, tím lépe nebo také tím lepší čistota vody.
Jak na koupací jezírko?
Stavba koupacího jezírka je podobná jako u jezírka okrasného. I zde je nutné vyměřit místo, nejlépe pomocí provazu, poněvadž tvar je nepravidelný. Pak vybagrovat hlínu a upravit dno vyspádováním a odstraněním všech ostrých předmětů. Nyní dochází k prvním rozdílům. U koupacího jezírka je nutné vybudovat dvě zóny. Ty se přehradí zdí, která končí asi deset centimetrů pod hladinou. Zóny mohou být nejméně dvě nebo i více. Samozřejmě větší počet je náročnější na stavbu i prostor, ale účinnější na čistotu vody. Menší zóny slouží k regeneraci vody, větší k plavání. Dále stavba pokračuje položením** geotextilie, folie a napuštěním vody**. Po sednutí folie se dokončí okraje jezírka, čistící část se osadí a později se vysadí i ryby. Pro dobrý chod vody se instaluje i čerpadlo, které pomáhá kolování vody a tím i jejímu čištění. Některé firmy nabízejí ohřívání vody solárním systémem nebo tepelným čerpadlem.
Jak udržet v koupacím jezírku čistou vodu?
Nejčastěji se kombinují biologické a fyzikálně chemické metody.
- Biologické metody jsou založené na čištění vody živými organismy a také kameny a substráty. Jde vlastně o osázení jezírka speciálními rostlinami, které čistí i okysličují vodu. Výběr rostlin není náhodný. Je sestaven zcela účelově. Napomáhá dalším organizmům k přežití i tomu, aby se mohly starat o čistotu vody. Čistící organizmy žijí v substrátech v kamenech i na rostlinách. Dále jsou potřebné i ryby. I ty se starají o potřebnou rovnováhu, která zajišťuje čistotu vody. To je také důvod, proč je nutné hlídat, aby se ryby nepřemnožily.
- Fyzikálně chemické metody využívají různé umělé filtry a UV sterilizátory. Jsou však pouze doplňkovou metodou. Biologické čištění je prioritní. Vhodné je však nainstalovat filtrační jednotku se skimerem v kombinaci právě s UV sterilizátorem. Toto zařízení neškodí rybám ani rostlinám ani člověku, ale účinně brání růstu plísní i řas a zároveň sbírá nečistoty.
Kolik stojí koupací jezírko?
To nejde zcela jasně říci. Závisí to od velikosti, ceně výkopových prací až po výběr rostlin a ryb. Dá se však říci, že se cena pohybuje okolo 3 000 korun za metr čtvereční vodní plochy.