Vrtačky

Potřebovali byste vrtačku? Jenže nemáte žádné zkušenosti a nevíte, podle čeho si vybrat? Nejdříve je potřeba se rozhodnout, do čeho budete nejčastěji vrtat a jak velké otvory. Podle toho pak budete volit druh a výkon vrtačky.

Vrtačky si můžeme rozdělit na ty bez příklepu a s příklepem.

Vrtačka bez příklepu

Vrtačka bez příklepu je vhodná pro** vrtání otvorů do měkčích materiálů**, jako jsou dřevo nebo kovové plechy. Čím větší** výkon vrtačky** zvolíme, tím větší průměry otvorů s ní budeme schopni vyvrtat. Alternativní využití vrtačky je při použití speciálního nástavce jako míchadlo spojovacích směsí na stavbě.

Vrtačka s příklepem

Vrtačka s příklepem, neboli příklepová vrtačka je vhodná tam, kde je potřeba** vyvrtat otvor do tvrdších materiálů**, jako je cihlová zeď nebo betonová zeď. Protože vrtání do měkčích materiálů je praktičtější s vrtačkou bez příklepu, dá se u příklepové vrtačky ve většině případů funkce příklepu vypnout. Díky tomu nepotřebujeme dvě vrtačky.** Příklepová vrtačka** je tak praktičtější, ale na druhou stranu je o něco těžší. I v případě příklepové vrtačky platí, že čím vyšší výkon, tím větší otvory budeme schopni vyvrtat (myšleno otvory s větším průměrem).

Kromě dělení vrtaček na příklepové a na ty bez příklepu můžeme vrtačky rozdělit ještě podle konstrukce:

Vrtačky stojanové

Stojanové vrtačky se na stavbě nebo při práci v rodinném domku moc nepoužívají. Jsou to totiž vrtačky, které se nepřenášejí, ale stojí pevně na místě. Taková vrtačka je přišroubována buď ke stolu, nebo rovnou k zemi. Z toho vyplývá, že pokud chcete v něčem vyvrtat otvor, musíte to donést až k vrtačce. Na první pohled nepraktické stojanové vrtačky se používají pro vyvrtávání otvorů o větších i velmi velkých průměrech, které by s ruční vrtačkou nebylo možné vyvrtat. Díky důmyslné konstrukci stojanové vrtačky není při vrtání potřeba vynakládat téměř žádnou sílu. Stačí jen zatáhnout za páku a vrtačka vrtá téměř sama.

Vrtačky do ruky

Oproti tomu** vrtačka do ruky** je mnohem lehčí a hlavně dá se přenést kamkoliv potřebujete. Ruční vrtačka může být bez příklepu, příklepová a dále také úhlová, ze které vychází vrták pod jiným úhlem, než jak jsme zvyklí u klasické** ruční vrtačky**.

Pozor na vlasy, rukávy a oči

Ať už vrtáme s jakýmkoliv druhem vrtačky, musíme dbát na bezpečnost práce. Pokud máme dlouhé vlasy, musíme je bezpodmínečně mít zajištěné tak, aby nevisely někde poblíž vrtáku. Stačí trocha neopatrnosti nebo trocha smůly, třeba když zafouká vítr, a vlasy se nám okamžitě zapletou do rotujícího vrtáku. Vzhledem k tomu, jak rychle se vrták točí, se na něj vlasy namotají prakticky ihned a člověk vůbec nemá šanci stihnout reagovat. V takových případech pak běžně dochází ke skalpování (stržení části kůže s vlasovým porostem z lebky) a někdy i k dalšímu poranění hlavy v tom místě hlavy, které si k sobě vrták za vlasy přitáhne. Rovněž si musíme dát pozor na volné rukávy. I ty se mohou do vrtáku zaplést. To, že při vrtání kvůli odlétajícím kouskům dřeva, omítky nebo kovových špon nosíme ochranné brýle, by mělo být naprostou samozřejmostí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20512 (skvela-zabava.cz#9927)


Přidat komentář