Údržba koberců

Máte doma koberce? Pokud ano, určitě jste si všimli, že koberce časem ztmavnou, zašpiní se. Co se s tím dá dělat? Je potřeba kupovat nový koberec nebo pomůže čištění? A jak se zašpinění koberců vyvarovat?

Lepší a snadnější než koberce čistit, je udržovat je čisté díky určitým opatřením. Proto, když máme doma koberce, měli bychom dbát na prevenci jejich zašpinění.

Jak udržovat koberce čisté?

Záleží na tom, zda své hosty žádáme, aby si při vstupu k nám sundali obuv nebo ne. Pokud si u nás hosté obuv sundají, je to v pořádku. Nezanesou k nám žádnou špínu a o koberce se tím pádem nemusíme obávat. Boty bychom si měli na doma sundávat, i když je venku zrovna čisto a sucho. Přeci jen na nich i tak ulpí spoustu prachu. Co když jde o hosty, kteří však na sundávání bot nejsou zvyklí? Pak nám pomůže rohožka

Rohožka

Před vchod do bytu nebo domu umístíme rohožku, na níž se zachytí alespoň část špíny a vlhkosti z obuvi. Pokud máme před domem schůdky kryté stříškou, nebo máme u domu krytou verandu a za ní ještě další vchodové dveře, můžeme pro zlepšení efektu použít dvě rohožky – jednu ke dveřím na verandu nebo před schůdky, druhou před vchodové dveře. Nezapomeňme však rohožku pravidelně odprašovat nebo rovnou** prát v pračce**. Kdybychom ji nečistili, sama by se stala zdrojem po domě roznášené špíny.

Pravidelné vysávání

Dalším způsobem, jak udržovat koberec čistý, je nám všem dobře známé vysávání. Ale jak často vysávat? Experti tvrdí, že pokud si nechceme do koberce prach zašlapávat, musíme ho z koberce vysávat třikrát týdně.

I přes veškerou snahu se stejně** koberec** časem prachem zanese. Sem tam nám na něj také upadne nějaké jídlo či se vylije nápoj. Čím starší koberec je, tím víc je to patrné. Pokud posunete například křeslo, je to jasně viditelné na první pohled. Pod křeslem nebo třeba pod skříní má koberec svou původní barvu, jinde už tak krásný není. Co dělat, abychom se zbavili této často celá léta staré, do koberce doslova zašlapané špíny?

Jak vyčistit staré nebo zašpiněné koberce?

Můžeme vyzkoušet tři různé způsoby čištění:

Čištění na sucho

Čištění na sucho je velmi jednoduché. Při čištění na sucho se použije speciální prášek, který se rovnoměrně posype po koberci, kde absorbuje nečistoty a poté se jednoduše vysaje vysavačem. Prášek však není vhodný na koberce s vysokou výškou vlasu a na koberce z bavlny.

Čištění na mokro

Čištění na mokro je už pracnější metoda, o to je však účinnější. Pro čištění na mokro si zakoupíme prostředek na mytí koberců, který podle návodu zředíme vodou. Poté ve vodě namočíme hadr a drhneme jím koberce tak dlouho, dokud pouští špínu.

Čištění strojem

Čištění strojem je v podstatě shodné s čištěním na mokro, až na to, že práci za nás vykonává speciální stroj na čištění koberců. Tento stroj bývá občas k zapůjčení u různých firem, nebo je možné si domů objednat se strojem rovnou i specializovaného pracovníka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20521 (skvela-zabava.cz#10035)


Přidat komentář