Tavné lepící pistole

Tavná pistole je užitečná pomůcka pro každou domácnost i dílnu, s níž přilepíme odštípnutý roh rámečku i papírové, skleněné nebo látkové dekorace, nazdobíme velikonoční i adventní věnce nebo si jen na omezenou dobu připevníme spojované součástky či díly.

Snadno si s ní přilepíme dřevěné lišty k podlaze nebo rozvrzanou židli. Výhodou je čistá práce i v hůř přístupných místech. Manipulace s klasickým lepidlem přináší zvýšené nároky na udržení čistoty (lepidlo může ukápnout vedle a znehodnotit tak již hotovou část), kdežto s tavnou pistolí pracujeme lehce a přesně. Tavná lepidla představují ekonomické řešení lepení nejrůznějších materiálů, jako jsou papíry, dřevo, plasty, pěnové a lehčené hmoty.

Práce s lepidlem

Podle složení poskytují lepidla trvalé nebo rozebiratelné slepení s různým stupněm tepelné odolnosti. Princip spočívá v roztavení lepidla na hmotu, která optimálně pokryje lepené povrchy a po ztuhnutí vytvoří pevný spoj. Ten je teplotně vratný, takže je potřeba přihlédnout k teplotě tavení pro daný účel, aby se nám spoj teplem nemohl rozlepit.

Lepidlo snadno přilne k nerovným i hladkým povrchům, které by měly být zbavené prachu a mastnoty. Lepidlo na sebe můžeme vrstvit a vyplnit tak nerovnosti, nebo vytvořit větší kapku či vrstvu a lepený předmět do něj usadit. To je vhodné zejména při výrobě dekorací, jako jsou aranžmá ze suchých nebo řezaných květů nebo při výrobě adventních či dušičkových věnců. Lepidlo velmi rychle tuhne a chladne. Po dobu lepení musíme předmět, který lepíme, přidržet nebo zatížit - lepidlo drží až po vytuhnutí, které však trvá jen pár desítek vteřin. Práci je proto dobré si pečlivě rozmyslet a připravit a pak pracovat rychle.

Do příliš těsných spojů, jako je například čep a dlab, nanášíme jen malou vrstvu lepidla. Tam, kde je více prostoru nám tavná tyčinka poslouží i jako výplňový tmel. Lepidlo je po vychladnutí mléčně bílé. Jeho ztvrdlé a vychladlé mléčné zbytky lze snadno upravit nebo odstranit například dlátkem.

Cena tavné pistole

Pořízení tavné pistole není záležitost příliš drahá. Pistole s příkonem 15 W se dají sehnat v cenách od 70 Kč za kus, profesionální s příkonem 150 W zhruba za 800 Kč. V prodeji jsou i tavné mikropistole pro** elektroniku nebo jemnou modelařinu**.

Postup práce s tavnou pistolí

Příprava pistole je jednoduchá. Máme-li pistoli s** výměnnými konci**, tak si vybereme ten správný a nasadíme jej. Před použitím se do pistole vsune tyčinka tavného lepidla, pak se jen zapojí do zásuvky přívodní kabel pistole nebo zahřívacího stojánku. Během 2 až 8 min se teplem uvnitř pistole roztaví tuhé patrony s lepidlem a poté již jen stačí zmáčknout kohoutek dávkování a odměřovat lepidlo podle potřeby pro jemné tečky či souvislejší čáry. Než je teplota hrdla pistole dostatečná, nejde spoušť ani tyčinku posunout. Náhradní tyčinku vsouváme do pistole před úplným spotřebováním první tyčinky.

Tip

Pracujete-li s** tavným lepidlem** poprvé, tak si ji raději vyzkoušejte nanečisto na odřezku materiálu. Stejně tak soudržnost lepidla s materiály, u kterých si nejsme jisti, že je pro ně tavné lepidlo vhodné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20503 (skvela-zabava.cz#9906)


Diskuze a zkušenosti

Karolína | 31.03.2015 17:37
Re: Tavné lepící pistole Je skvělá dobře se s ní dělá i když pálí


Přidat komentář