Práce se dřevem

Práce se dřevem je mezi domácími kutily jednou z nejběžnějších a nejoblíbenějších. Řekneme vám, co znamená moření, jak předejít chybám v natírání, s čím brousit a jak lepit dřevo.

Barvení a lakování dřeva

Mezi nejběžnější kutilské práce se dřevem patří především natírání a lakování dřeva – ať už jde o starou skříň nebo dveře. Velmi důležité pro každé malování je výběr kvalitní barvy a její následné rozmíchání. Nehledě na použité štětce. Ty by měly být kvalitní, s měkkými štětinami. Pokud dojde u malování k vadám, bude to pravděpodobně zapříčiněno barvou nebo štětcem. Barva by měla být nanášena na úplně suchou předchozí vrstvu, neměla by usychat na přímém slunci, neměla by být příliš hustá a závisí i na teplotě vzduchu. Ze štětce nesmí vypadávat štětiny. Navíc všechny používané štětce by měly být důkladně omyté, bez prachu a jiných nečistot.

Broušení dřeva

Broušení často předchází malování dřeva, pokud jsou na něm nerovnosti nebo příliš předchozích nátěrů. Dřevo se však dá brousit i ke zvýraznění vzhledu daného nábytku, kdy se podtrhne jeho přírodní ráz. K broušení se používají** brusky, brusné houby a smirkový papír**. Vždy je nutné použít smirkový papír nebo brusnou houbu, zvolit nejvyšší drsnost papíru na začátek, brousit krouživými pohyby a následně snižovat drsnost papíru až do konce broušení. Pro automatické broušení lze použít brusku vibrační nebo pásovou. Ke každé brusce jsou k dostání různě hrubé brusné papíry. U použití je však třeba dbát opatrnosti a na brusku příliš netlačit.

Moření dřeva

Alternativa ke klasickým nátěrům dřeva je i tzv.** moření**. Barva vniká mezi vlákna dřeva a na povrchu nezůstává žádná vrstva zaschlé barvy. Nevýhodou je, že moření je úprava dřeva konečná, není možné dřevo barvy zbavit. Moření se provádí několika druhy mořidel: práškovými mořidly, lihovými mořidly a hydrovosky.  U moření je velmi důležitý povrch mořeného nábytku, musí být dokonale obroušený, a mořidlo musí úplně zaschnout. Doba zasychání se liší v závislosti na použitém mořidle: nejdéle schne práškové mořidlo, nejrychleji hydrovosky. Zvláštní pozornost je třeba věnovat u použití lihového mořidla, jehož součástí je líh, proto se doporučuje v zájmu vlastního zdraví pracovat s ním jen v dobře větraných prostorách.

Lepení dřeva

U sestavování vlastních kusů nábytku je často třeba lepení. Lepidla jsou v současné době opravdu rychleschnoucí, silná a nejjednodušší k použití. Kromě lepení se dá nábytek i sestavovat nasucho, za pomocí různých vrutů nebo hřebíčků. Spojované plochy by měly být očištěné, hladké a bezpodmínečně k sobě musí dokonale přiléhat.** Lepení** je lepší provádět v suchém a teplejším prostředí, aby doba schnutí byla co nejkratší a spoj byl kvalitně slepený. V případě velmi extrémních podmínek lepidlo nemusí vůbec ztuhnout a je třeba celý postup opakovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20505 (skvela-zabava.cz#9909)


Přidat komentář