Plíseň na zdech

Pokud bydlíte ve starším cihlovém bytě a ještě k tomu orientovaném k severu, pak to možná znáte. V rozích místnosti a zvláště pak za nábytkem se v takových bytech často tvoří velmi nesnadno odstranitelná plíseň.

Plíseň na zdech je nejenže nehezká, ale ještě k tomu velmi škodí našemu zdraví. Jenže co s tím? Jak se plísně na zdech zbavit? A jde to vůbec? Mnoho lidí omítku porostlou plísní pravidelně seškrabává, poté zeď chemicky ošetří a nějakou chvíli to vypadá, že plíseň je pryč. Jenže tímto způsobem se zbavíte pouze plíně. Příčinu jejího vzniku však neodstraníte a** plíseň** se tak do svého oblíbeného místa po čase zase vrátí. Proto je nutné nejdříve** odstranit příčiny vzniku plísní** a pak začít s plísní bojovat.

Kde se bere vlhkost ve zdech?

Hlavní** příčinou vzniku plísní je vlhkost**. Bez vlhka by plíseň u vás doma žít nemohla. Je to velmi dobře patrné například u straších cihlových bytových domů. Zatímco majitelé bytů orientovaných na jih mají to štěstí, že zdi jejich bytů pravidelně vysušuje silné slunce, majitelé bytů severních, kam sluníčko téměř nezasvítí, často bojují s vlhkostí a tím pádem i s plísněmi. Jinou příčinou** vlhkých zdí** můžou být** základy bez izolací proti zemní vlhkost**i. A protože voda vzlíná, dostane se ze země do zdí. Někdy mohou být zdi mokré od porušeného okapu, ze kterého voda teče rovnou na zeď. Jindy jsou na vině sami obyvatelé domu. Vzdušnou vlhkost totiž výrazně zvyšuje sušení prádla v domě, akvárium nebo přehnané množství květin (proto dejte v případě problémů s plísněmi přednost kaktusům či sukulentům). Pokud se tedy chceme zbavit plísní, musíme nejprve zkusit najít zdroj vlhkosti a poté začít problém řešit.

Časté větrání

Další věc, na kterou bychom v boji z vlhkostí neměli zapomínat, je časté větrání. Pokud máte doma plíseň, mějte v teplém období roku a při suchém počasí okno pootevřené po celý den. Tato rada funguje naprosto spolehlivě, jenže právě jen v létě. V zimě totiž větrat celý den nemůžeme. Proto v chladném období roku větrejme několikrát denně vždy jen na pár minut. Pokud máte nová moderní okna, zkuste mít v zimě kliku po celý den otočenou na pozici mikrovětrání. I tato miniaturní větrací skulinka vám pomůže v boji proti plísním.

Chytrá houba

Kromě odstranění příčin plísně, tedy vlhkosti, se zaměřme i na odstranění samotné plísně. Dnes však není nutno spoléhat se jen na chemii. Existuje způsob, jak plíseň odstranit nejen bez chemie, ale dokonce i na delší dobu, než chemickou cestou. Není tomu moc dlouho, co jeden český podnikatel ve stavebnictví objevil houbu z latinským názvem Pythium oligandrum, která doslova požírá plísně. O tom, že použití této houby je zcela zdravotně nezávadné svědčí i to, že se záhy začala používat nejen na plísně na zdech, ale i na plísně na rostlinách a dokonce na kožní plísně u lidí i zvířat. Chytrá houba plísně sežere, a když už se nemá čím živit, sama po čase vymizí. Proto je nutné odstranit právě příčiny plísní, tedy vlhkost, protože po vymizení** chytré houby** by se plíseň zase mohla vrátit. Pokud se vám nedaří vlhkost uspokojivě odstranit, řešení by mohlo spočívat v pravidelně opakované aplikaci chytré houby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20524 (skvela-zabava.cz#10038)


Diskuze a zkušenosti

Pavel Němeček | 10.01.2013 09:58
Re: Plíseň na zdech Dobrý den A když budu mít v zimě otevřenou mikroventilaci tak se mi na oknech zase sráží voda a jsou pořád mokré. Děkuji za případnou radu.


Přidat komentář