Likvidace červotočů - bez chemie

Když se setmí, jdete spát, všude je již ticho a najednou… co to? Slyšíte docela hlasité chroustání? Co to asi je? Myši? Ne, jsou to červotoči. Myši se totiž chovají tiše, zato malinkatí červotoči si klidně nahlas chroupou nábytek či dřevěné trámy.

Nejen hlasité chroupání vám napoví, že jsou vaše dřevěné trámy nebo dřevěný nábytek prolezlé červotoči. Poznáte to také podle malých dírek ve dřevě. Pokud se na dřevo podíváte a říkáte si „no, je tu jen sem tam malinkatá dírka, to mi vůbec nevadí – těch červotočů tam bude určitě jen pár“, pak jste bohužel ve většině případů na omylu. Ač to podle počtu dírek ve dřevě může vypadat, že červotočů v něm není mnoho, ve skutečnosti je jich tam mnohonásobně více než malých otvůrků. Ony malé dírky jsou výletové otvory pro již dospělé jedince, kteří se vydávají hledat místa pro založení nových kolonií. Ve dřevě však stále zůstává obrovské množství larev, které mají uvnitř trámu nebo nábytku složitou spleť chodbiček. Díky tomu se dřevo stane silně pórovité, jeho** struktura se naruší a dřevo tak ztratí svou pevnost**. A jak se těchto nezvaných dřevokazných broučků zbavit? To záleží na tom, o jaký kus dřeva jde. Jinak budeme postupovat, jsou li červotoči napadeny** trámy** a jinak musíme na červotoče u starožitného nábytku.

Trámy napadené červotoči

Pokud nechcete mít domov napuštěný chemikáliemi, pak na trámy či jiné dřevné části domu vyzkoušejte elektromagnetické vlnění. Většina z nás asi zná mikrovlnnou troubu. Podobným způsobem červotoče zahubí i elektromagnetické vlnění, které je doslova uvaří ve vlastní šťávě. O dřevo se nemusíme bát, elektromagnetické vlnění ohřívá jen to, co obsahuje vodu. Dřevo je suché, ale právě červotoči v sobě mají, stejně jako vše živé, vodu. Proto je elektromagnetické vlnění spolehlivě zahubí, zatímco dřevo zůstane neporušeno. Jakmile ošetření elektromagnetickým vlněním proběhlo, neznamená to, že máme už navždy vyhráno. Červotoči se totiž mohou kdykoliv vrátit. Abychom tomu zamezili, je nutné ihned po ošetření elektromagnetickým vlněním dřevo impregnovat ochrannými prostředky.

Elektromagnetické vlnění však nemůže být použito na lakované dřevo, proto se nehodí pro ošetření nábytku.

Nábytek a starožitnosti napadené červotoči

Pokud váš dřevěný nábytek napadli červotoči a vy jej chcete zachránit, ale nejrůznější chemické prostředky jsou vám proti srsti, máme pro vás rady, jak chemii obejít. Navíc pro nábytek se chemie ani moc nehodí, protože dřevo je nutné v chemickém roztoku přímo namočit, nebo do něj píchat injekce s chemií, což na dřevě určitě zanechá stopy. Dřevo je sice pak možné natřít a stopy po ošetření chemií tak zakrýt, ale pokud máte například nějakou** starožitnost**, kterou natírat nechcete, je lepší vyzkoušet jiné způsoby. Žijete-li v chladnějších částech naší země, kde nebývá výjimkou, že teploty v zimě občas klesnou i na –20 stupňů celsia a níže, pak zkuste svůj nábytek v tyto dny vynést ven a nechat červotoče jednoduše** umrznout**. Pokud takovou možnost nemáte, nabízí se gama záření. To je u nás však zatím dostupné jen na jednom místě nedaleko Prahy. Gama záření i mráz sice červotoče zabije, avšak ti se mohou později vrátit. Tomu se dá spolehlivě zamezit nalakováním dřeva. Občas se však na nábytku z masivu může objevit výsušná trhlina, která je ideálním vstupním otvorem pro červotoče. Proto je dobré nábytek sledovat a případné trhliny také řádně zalakovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20523 (skvela-zabava.cz#10037)


Diskuze a zkušenosti

Alena Ducháčová | 14.11.2012 16:20
Re: Likvidace červotočů - bez chemie Prosím o sdělení,jaký použít lak.

Pacák | 13.03.2014 23:09
Re: Likvidace červotočů - bez chemie Chroustají larvy tesaříka krovového, nikolivěk červotoči. Více najdete na www.cervodes.eu

Pacák | 11.07.2014 11:54
Re: Likvidace červotočů - bez chemie Slyšet jsou jenom larvy tesaříka krovového.


Přidat komentář