Kutilské výrobky

Každého z nás už určitě někdy donutily okolnosti, aby si doma sám něco opravil. Proto bychom měli vědět, jak na to. Jaké nářadí je dobré doma mít? Do čeho je lepší se raději sami nepouštět?

Už Vás přestalo bavit si na každou práci kolem domu volat někoho, kdo to za Vás udělá? Není nic jednoduššího, než si to udělat sám a stejně dobře. Stačí jen trocha šikovnosti a zručnosti, kterou má v sobě snad každý Čech. A pokud snad dne, pokusíme se Vám poradit, jak se z Vás snadno stane takový drobný** domácí kutil**.

Co potřebuje kutil k práci?

Aby se z Vás mohl stát domácí kutil, základním předpokladem je mít doma nebo v dílně, alespoň nějaké** základní nářadí**. Že nevíte, co si pod pojmem základní nářadí představit? Často je doma něco potřeba přitlouct a někdy zase něco rozbít. Pro tento účel nám poslouží kladivo, na přitloukání menší, na demolice větší. Mezi další potřebné nářadí pro domácí kutily patří bezesporu šroubovák, vrtačka, pilka či sada klíčů. Tohle vše je jen základ toho, co by Vám doma nemělo chybět. Záleží na tom, do jakých prací se chcete pustit.

Trocha úsměvu při práci neuškodí

Do každé započaté práce byste měli jít s chutí a rozhodně se nevzdat po prvním menším nezdaru. Vždy je možnost vzít větší kladivo a nezdařené dílo zlikvidovat a začít znova nebo nebo v tom horším případě můžete najít někoho, kdo to za Vás nakonec udělá.

Pojďme si teď ale spolu nějaký ten kutilský výrobek "vytvořit".

Kutilský výrobek - stavba draka

Nastal podzim, tudíž Vám nabízíme návod na stavbu jednoduchého draka.

Pomůcky

Použijte dřevěné lišty bez kazů. Potah zhotovte buď z papíru, mikroténové fólie, nebo v nouzi i z obyčejného igelitu. Potah musí být vždy volný, což znamená, že ve větru vytvoří kapsy, které budou mít vliv na stabilitu při letu.

Létání

Drak po vypuštění stoupá kolmo vzhůru a létá téměř nad hlavou. Také ho můžete vypustit i bez pomocníka, a to tak, že ho spodní částí zapíchneme lehce do země, rozmotáme kus šňůry a pak zatáhneme - drak se uvolní a začne stoupat.

Trocha historie

Kutilství obecně provází člověka od prvopočátku jeho existence. Již od nejstarších dob si lidé vyráběli svépomoci nástroje a předměty, které pomáhaly zabezpečit jejich základní životní potřeby. Jedná se tedy o činnost člověka, která souvisí s jeho vlastním vynalézáním, s jeho přístupem k materiálu, s jeho vlastní nápaditostí ale i nápodobou okolí. Tvůrcem kutilských výrobků byli výlučně neškolení řemeslníci stejně jako neškolení umělci. Vzpomeneme-li si na kutilství tehdejšího Československa, pak můžeme určitě hovořit o speciálním fenoménu, mezi jehož hlavní činnosti patří stále živé chatařství a chalupářství.

Světově nejznámější je určitě Tim kutil Taylor a i když se jedná jen o americký seriál, tak žádnému začínajícímu kutilovi nebude na škodu pár dílů zhlédnout a třeba se i něco přiučit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20504 (skvela-zabava.cz#9907)


Přidat komentář