Drtič zahradního odpadu

Drtič zahradního odpadu - oblíbený pomocník zahrádkářů. Jaké jsou jeho druhy, proč drtič vůbec používat a jak. Informace pro všechny, kteří myslí ekonomicky i ekologicky. Více v článku.

Každý správný zahrádkář ví, kolik práce je na zahradě udělat a co vše to obnáší. Zahrádkáři budou jistě souhlasit, že není nad ulehčování si práce. Není už moc lidí, co by s potěšením sekalo trávu kosou, když můžou vyjet na traktůrku, a ani se moc lidem nebude chtít ořezávat keře pilkou, když mají v kůlně křovinořez. Dalším takovým oblíbeným pomocníkem se v posledních letech stal drtič zahradního odpadu.

Použití drtiče zahradního odpadu

Drtiče zahradního odpadu a větví jsou vyráběny za účelem rychlého zužitkování různých větví, uschlých výhonů i zbytků zeleniny či ovoce. Prvotním impulsem pro pořízení takového zařízení může být fakt, že podobný odpad do popelnice být vyhozen nesmí a pálení je již také zakázáno, a to dokonce pod hrozbou pokuty. Zbývají tedy dvě varianty: kompost nebo drtič. Drtič větve i jiný zahradní odpad přemění za chvíli v hromadu drtě nebo skrojků.

Druhy zahradních drtičů

Existují dva druhy zahradních drtičů: elektrické a benzínové. Každý má silný motor s optimálním kroutícím momentem a díky šikmé spirálové fréze jsou většinou velmi tiché. Záleží však na typu a ceně drtiče.

Ty nejlevnější, drtiče s nožovým kotoučem, jsou opravdu hlučné, na druhou stranu jsou však nejlevnější. Princip je podobný jako u krouhání zeleniny, v drtiči jsou oboustranně broušené nože, které lze v případě potřeby i vyměnit. U manipulace s takovým drtičem je třeba dbát na opatrnost, při najíždění silnější větve může dojít ke zpětnému rázu, který může způsobit i zranění (např. Při vymrštění větve ven z drtiče).

Dražší drtiče, s** frézovacím válcem** nebo šnekovým řezacím ústrojím, mají nižší rychlost řezného nástroje, a proto také menší hlučnost. Vícezubá válcová fréza vtáhne větve sama do drtiče, takže nehrozí zranění způsobené zpětným rázem. Suché materiály, jako je dříví a různé větve, jsou drceny na třísky až dřevěný prach.

Proč použít drtič zahradního odpadu

Nejen, že zpracování zahradního odpadu je nejrychlejší, často však bývá i ekologičtější metodou, jak si s přebytečnými větvemi a zbytky rostlin na zahradě poradit. Odpad je v drtičích rozmělněný na tak malé části, že rozpad v kompostu je rychlejší než obvykle. Při použití domácího humusu se příští** zahrádkářskou** sezónu zahrada bude odměňovat všem zahrádkářům více zeleniny i ovoce. Štěpky a drť z větví se dají použít jako okrasný prvek do skalek i ke keříkům. Kromě toho u stromů snižují odpařování vody a zabraňují růstu plevele.

Další informace

Manipulace s drtiči je velmi snadná, vzhledem k madlům a pevným kolům drtičů. Podle typu zpracovávaného odpadu mají různé drtiče různá hrdla, od nízkého k zpracovávání větví stromů až k vysokému, určenému převážně pro zpracování rostlinným odpadem. Drtiče zahradního odpadu tak můžou zpracovat i větve, jejichž průměr je i 7,5 cm. Ceny se liší, ty nejlevnější drtiče lze pořídit od 3 tisíc, ty nejdražší se pohybují i kolem 20 tisíc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20510 (skvela-zabava.cz#9922)


Přidat komentář