Aditiva na zimu pro naftový motor

Máte automobil, který jezdí na naftu? A víte, co jsou to aditiva a k čemu se používají? Umíte si vybrat vhodné aditivum podle toho, k jakému účelu jej potřebujete? Pokud se chcete o aditivech dozvědět více, pak čtěte dále.

Pokud už nějakou dobu řídíte** automobil s naftovým motorem**, pak asi víte, co jsou to** aditiva**. Pro ty, kteří si automobil na naftu budou teprve pořizovat a s aditivy ještě nemají zkušenosti, začneme od začátku.

Co jsou to aditiva?

Aditiva jsou chemické přípravky, které se používají jako přísady do nafty pro zlepšení jejích vlastností. A proč by se měly vlastnosti nafty zlepšovat? Copak nestačí natankovat naftu na bezince a jet? Teoreticky je to možné. Používání aditiv samozřejmě není povinné, avšak je to v mnoha směrech výhodné. Moderní** naftové motory** jsou velmi citlivé na znečištění, kvalitu a také teplotu nafty. Pravdou je bohužel to, že nafta bývá na cestě k zákazníkovi velmi často různými způsoby znehodnocována. Kvůli nedodržování základních požadavků daných zákonem bývá nafta velmi často mechanicky, chemicky či biologicky kontaminována.

Proč se používají aditiva?

Zmírnit negativní vlastnosti kontaminované nafty pomáhají právě chemické přípravky zvané aditiva. I kdybyste však měli naprostou jistotu, že nafta kterou tankujete není nijak kontaminovaná, přesto je použití některého aditiva vhodné. Aditiva totiž slouží také jako optimalizátory paliva pro konkrétní provozní podmínky. Používání správných aditiv zajišťuje minimální poruchovost a dlouhou životnost motoru. Aditiva rovněž umožňují okamžitou provozuschopnost motoru, což se týká především zimních měsíců. Aditiva lze rozdělit podle vhodnosti použití v konkrétním ročním období na letní, zimní nebo celoroční a podle toho, k jakému účelu se používají na** aditiva specializovaná a univerzální**.

Co zajišťují aditiva v zimě?

Klesne-li teplota příliš nízko, z nafty se začnou vylučovat částice parafínu. Následkem toho dochází k ucpání palivového filtru a nedostatečným nebo žádným dodávkám nafty do motoru. Nafta by měla být testována na CFPP, což je anglická zkratka označující teplotu filtrovatelnosti. Teplota filtrovatelnosti znamená, že pokud teplota nafty klesne pod tuto teplotu, začnou se v naftě tvořit parafínové částice, které ucpou filtr. Abychom v zimě předešli ucpání filtru, velice důležitá je výměna filtru před začátkem zimní sezóny. Rovněž tak nám proti** ucpání filtru** pomůže použití vhodného aditiva.

Jak používat aditiva pro nízké teploty?

Aditivum se do nádrže přidává** těsně před tankováním**, aby došlo k dokonalému promíchání s naftou. Pokud po použití aditiva tankujeme letní naftu, nesmí být teplota v nádrži nižší než 0 stupňů Celsia a pokud tankujeme zimní naftu, nesmí být teplota v nádrži pod minus 6 stupni Celsia. Do již podchlazené nafty je použití aditiva zcela zbytečné. Aditivum má sice schopnost zabránit tvorbě** parafínových částic v naftě**, ale nedokáže je rozpustit. Pokud tedy použijeme aditivum do podchlazené nafty, nebude mít žádný účinek! Po natankování nafty do nádrže s aditivem je nutné ujet ještě pár kilometrů, aby se nafta promíchaná s aditivem dostala do celého okruhu palivové soustavy, především do palivového filtru, k jehož ucpávání v zimním období dochází ve zvýšené míře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20530 (skvela-zabava.cz#10114)


Přidat komentář